Tags

, ,

8

(Najpierw przeczytaj to.)

Ta metoda jest najczęściej stosowana do przejścia z dwóch na jedną drzemkę. Metoda ta ma na celu wyeliminowanie ostatniej (czyli drugiej) drzemki, czyli tak samo jak to było podczas przechodzenia z 4-3 drzemki i z 3-2 drzemki.
(Druga metoda, o której napiszę następnym razem, polega na wyeliminowaniu pierwszej drzemki.)

Gdy zaczynamy przechodzenie na jedną drzemkę, pierwszy czas wynosi zazwyczaj 3-3.5h. Przechodzenie zaczynamy od wydłużania pierwszego czasu czuwania o 5-15 minut co 3-7 dni aż dojdziemy do 4 godzin. Nie ograniczamy pierwszej drzemki. W tym czasie najprawdopodobniej będą przeplatały się dni z jedną i dwiema drzemkami.

Dwie drzemki
Jeśli pierwsza drzemka zakończy się przed 12.00, lub trwa mniej niż 60 minut, to kładziemy na drugą drzemkę (lub robimy czas w ciszy) po około 3.5 godzinach, ale nie później niż o 15.30. Ta drzemka nie powinna trwać dłużej niż jeden cykl snu (ok. 40 minut). Na noc kładziemy po takim czasie, aby suma czasów wyszła nam tyle ile do tej pory mieliśmy przy dwóch drzemkach (zazwyczaj jest to ok 11h).

Jedna drzemka
Jeśli nie ma czasu na drugą drzemkę (czyli drzemka zaczęłaby się po 15.30), to na noc kładziemy tak, aby suma czasów czuwania wyszła nam o około godzinę mniej niż mamy przy dwóch drzemkach i aby drugi czas nie był dłuższy niż 6 godzin.

Po kilku dniach powinniśmy dojść do czasów 4/6. Przy takich czasach dziecko zazwyczaj ma dni już tylko z jedną drzemką.

Dalej wydłużamy pierwszy czas o 5-15 minut co kilka dni. W tym samym czasie, skracamy drugi czas o tyle o ile wydłużyliśmy pierwszy czas. Czyli czasy wyglądają tak:
4/6, po kilku dniach 4.25/5.75, po kilku dniach 4.5/5.5, po kilku dniach 4.75/5.25, po kilku dniach 5/5.

W zależności od tego, od jakiego czasu zaczynamy i tego, o ile i co ile wydłużamy czas, proces dochodzenia do czasów 5/5 może trwać ok. 2-4 tygodni.
W tym okresie nie należy przejmować się krótkimi drzemkami. Jest to normalne i przejściowe. Nie zatrzymujemy się na drzemce o np. godz 11.00 lub po czasie 4h. Ważne jest, aby dojść do drzemki zaczynającej się ok 12.00 i czasów ok. 5/5. Dopiero wtedy cierpliwie czekamy na wydłużenie się drzemki (stosując crib hour) i ustabilizowanie się snu.
Jeśli po jakimś czasie (np. 2 tygodniach) drzemka jest krótka, bądź dziecko ma problemy ze snem nocnym, to możemy dalej wydłużyć pierwszy czas (i skrócić drugi) do 5.5/4.5.

Jeśli dziecko długo zasypia na drzemkę, ma krótkie drzemki z wesołymi pobudkami, długo zasypia na noc, wesołe nocne pobudki itp., to znaczy, że czas wydłużyć ccc. Można wtedy zmienić czasy na 5.5-6/4.5-5. Te czasy występują często po ok. 2 miesiącach na jednej drzemce. Wtedy też można zacząć plan według godziny na zegarze.

Advertisements