Dostaję od Was mnóstwo wiadomości z prośbą o pomoc. Większość wiadomości zawiera te same informacje (dziecko nie śpi, ciągle płacze, jesteście wszyscy zmęczeni, macie dosyć, jestem ostatnią deską ratunku, itp.) i te same pytania (co zrobić, aby dziecko spało, jak powinien wyglądać rytuał, ile dziecko powinno spać, itp.).

Większość odpowiedzi na Wasze pytania jest na blogu. Właśnie dlatego go piszę – aby pomagać rodzinom i aby nie pisać sto razy tego samego w prywatnych wiadomościach.
Tak więc mam ogromną prośbę, zanim do mnie napiszecie, bardzo proszę najpierw dokładnie przeczytać informacje na blogu. Najlepiej by było, gdybyście te informacje też wdrożyli. A potem piszcie z konkretnymi pytaniami.

Abym mogła odpowiedzieć na Wasze pytania, to muszę wiedzieć:

1. W jakim wieku jest dziecko (miesiące/tygodnie)?
2. Gdzie dziecko śpi? (np. własny pokój, własne łóżeczko, sypialnia rodziców, dostawka, itp.)
3. Czy pokój, w którym dziecko śpi jest w 90% zaciemniony?
4. Czy jest stosowany biały szum podczas trwania drzemek i snu nocnego?
5. Jak wygląda rytuał? Gdzie w rytuale występuje karmienie?
6. W jaki sposób dziecko zasypia? (samodzielnie, przy piersi, ze smoczkiem, kołysane, itp.)
7. Czy kiedykolwiek były podejmowane próby nauki samodzielnego zasypiania? Jaka metoda? Jak to wyglądało?
8. Jak wygląda plan dnia dziecka? Proszę przedstawić 2-3 konkretne dni i noce wg. tego schematu. Proszę również podać wszystkie czasy czuwania i podliczyć całkowity czas czuwania. Niestety, nie mam czasu, aby każdemu to liczyć.
9. Jak/po jakim czasie reagujecie na pobudki nocne?
10. Jak/po jakim czasie reagujecie na pobudki po drzemce?
11. Jak/po jakim czasie reagujecie na poranną pobudkę?

Nie udzielam porad odpłatnie, osobiście, przez skype, przez telefon, itp.
Uprzedzam też, że niektóre konkretne przypadki mogę przedstawić na blogu, gdyż wiele problemów się powtarza i może inni skorzystają z porad, które Wam daję w prywatnych wiadomościach. Wszystko oczywiście będzie anonimowo.

I jeszcze raz powtórzę – nie jestem w stanie odpowiedzieć na wszystkie wiadomości. Mam rodzinę, dom, pracę, życie,… a Waszych listów jest cała masa. Jeśli nie dostaniecie odpowiedzi to najczęściej jest to, dlatego że w Waszym konkretnym przypadku wystarczy tylko wdrożyć wszystkie zasady opisane na blogu.

Advertisements