Tags

lice-moore

Zaczynam cykl wpisów z czasami czuwania dla poszczególnych wieków. Ale na początek legenda. Proszę też zaznajomić się z poprzednimi wpisami dotyczącymi czasów czuwania (zakładka ‘Czasy czuwania’).

Całkowity czas czuwania: Opisany tutaj (do całkowitego czasu czuwania wliczamy czuwanie zarówno w dzień, jak i w nocy)

Pojedyncze czasy czuwania: czas od obudzenia się po nocy lub po drzemce do zaśnięcia na kolejną drzemkę lub na noc. Czyli jeśli dziecko ostatnią drzemkę skończyło o 16, spać poszło o 19, a zasnęło o 20, to czas czuwania wynosi 4 godziny (od 16 do 20).

Całkowity sen: ilość snu w dzień, jak i w nocy, jaką dziecko potrzebuje, aby było wypoczęte i dobrze spało

Sen dzienny: ilość snu, jaką dziecko potrzebuje w dzień, aby było wypoczęte i dobrze spało w nocy. Za mała ilość snu, jak i za duża może powodować problemy ze snem nocnym.

Sen nocny: ilość snu w nocy, jaką dziecko potrzebuje, aby było wypoczęte

Ilość drzemek: liczba drzemek w ciągu dnia

Maksymalna długość pojedynczej drzemki: czasami należy dziecko budzić z drzemki, aby zachować kolejną drzemkę lub/i odpowiednią porę i długość snu nocnego

Ostatnia drzemka nie rozpoczyna się po: jeśli ostatnia drzemka zaczyna się za późno, to przesuwa porę pójścia spać, a tym samym ‘kradnie’ sen nocny. Sen nocny jest nadrzędny, więc zamiast oferować kolejną drzemkę za późno w ciągu dnia (i tym samym zwiększać całkowity czas czuwania) lepiej jest położyć dziecko spać na noc.

Granica karmień nocnych: odstęp między karmieniami nocnymi dla dziecka zdrowego, które dobrze przybiera na wadze (potwierdzone przez lekarza) i po ustabilizowaniu się laktacji (w przypadku karmienia piersią). Dążymy do tego, aby wraz z wiekiem dziecko wydłużało cykle nieprzerwanego snu. Pierwszy cykl (ten na samym początku nocy) jest zazwyczaj najdłuższy. Na początku trwa ok. 2-3 godziny i wraz z wiekiem się wydłuża (zazwyczaj wynosi: wiek dziecka w miesiącach + 1, czyli dziecko 5-miesięczne ten pierwszy nieprzerwany cykl będzie miało około 6 godzin). Pierwszy cykl jest szczególnie ważny, gdyż jest to faza najgłębszego snu. Pobudki podczas tego cyklu zazwyczaj prowadzą do zwiększonej ilości pobudek podczas reszty nocy.

Oznaczenia czasów:

0.25 = 15 minut

0.50 = 30 minut

0.75 = 45 minut

Np.: 2/2.5/2.75/2.5 oznacza, że pierwszy czas czuwania wynosi 2 godziny, drugi 2.5, trzeci 2 godziny i 45 minut i ostatni (ten przed snem nocnym) 2.5 godziny.

Advertisements