Tags

, , , , ,

Po tym wpisie dostałam od Was dużo wiadomości i komentarzy z pytaniami odnośnie naszego planu dnia. Zamiast odpowiadać każdemu z osobna, postaram się tutaj odpowiedzieć na te pytania, które pojawiały się najczęściej.

1 Dlaczego mój synek przeszedł tak szybko na jedną drzemkę?

Jedno z pytań brzmiało tak: ‘(…) jak plan dnia Pani synka ma sie do wpisu, w ktorym przekonuje Pani, ze przejscie na jedna drzemke powinno odbyc sie po 15 miesiacu?’

Hmm… nie przypominam sobie, abym gdziekolwiek ‘przekonywała’, że przejście na jedną drzemkę powinno odbyć się po 15 miesiącu. W tym poście pisałam, że między piętnastym a osiemnastym miesiącem życia jest najbardziej optymalny czas na wyeliminowanie jednej z drzemek. Pisałam również to:

Oczywiście są dzieci, które rzeczywiście są gotowe przejść na jedną drzemkę w okolicach swoich pierwszych urodzin. Najczęściej są to dzieci, które od dłuższego czasu przesypiają noce, które wcześnie i bezproblemowo przeszły na dwie drzemki (zazwyczaj w okolicach 5-6 miesiąca) i które mają mniejsze zapotrzebowanie na sen, czyli dłuższe czasy czuwania (bez negatywnego wpływu na jakość ich snu).

I mój syn właśnie należy do tej grupy dzieci. Nigdy nie zasypiał za pomocą rekwizytów, od drugiej doby życia miał plan dnia dopasowany do wieku, nigdy nie był przemęczony, na dwie drzemki przeszedł przed ukończeniem 6 miesięcy i zaraz przed skończeniem roku sam nagle i znacząco wydłużył czasy czuwania, co nie wpłynęło źle na jego sen. Samo przejście na jedną drzemkę było bardzo płynne, bezproblemowe i trwało 2 tygodnie.

2 Kiedy mamy posiłki?

Pory i rodzaje posiłków u nas ciągle przechodzą fazę ‘eksperymentów’. Moje starsze dziecko praktycznie nic nie je, więc to właśnie przez to cały czas testujemy różne opcje: czy dawać większy posiłek wcześniej, czy później; ciepłą kolację, czy zimną; dwie przekąski, czy jedną, itp.

W tej chwili mamy tak:

7.30: śniadanie
9.45/10.00: przekąska
11.30/11.45: lunch
Po drzemce: przekąska (zazwyczaj coś małego poza domem)
17.30: obiad

 

3 Kiedy i jak przejść na plan według godziny na zegarze?

O tym pisałam tutaj.

4 Dlaczego moje dzieci nie śpią w tym samym pokoju podczas drzemki?

Z dwóch powodów:

  • presja na sen w dzień jest o wiele mniejsza niż wieczorem/w nocy. Wieczorem, kładę dzieci, trochę sobie pogadają i zaraz idą spać. W dzień, to gadanie i wygłupy mogłyby się przeciągnąć w nieskończoność aż minie to magiczne ‘okienko’ na sen. I to jest właśnie drugi powód.
  • ‘okienko’ na drzemkę jest dosyć krótkie, jak minie, to ciężko znowu w nie trafić, szczególnie z dwójką dzieci. Potem może zrobić się za późno, aby tą drzemkę zmieścić bez negatywnego wpływu na sen nocny.

Wolę więc swoje dzieci rozdzielić i mieć pewność, że drzemka się odbędzie.

Advertisements