Tags

, ,

bytheclock

Co to jest plan według godziny na zegarze?

Jest to plan, według którego drzemka i sen nocny odbywają się zawsze o tej samej porze, niezależnie od długości drzemki (oczywiście są wyjątki, np. gdy drzemka jest niezwykle krótka, lub gdy wystąpi zupełna odmowa drzemki). Czyli dokładnie to, czego nie robimy w przypadku noworodków i niemowlaków. O tym, dlaczego to się nie sprawdza w przypadku młodszych dzieci, pisałam tutaj.

Kiedy przejść na plan według godziny na zegarze?

Wtedy, kiedy sen dziecka zaczyna wykazywać jakaś regularność. Przez ‘regularność’ mamy na myśli pobudkę zazwyczaj o tej samej porze, drzemki/drzemkę o tej samej porze i tej samej długości (mogą być wahania +/- 15-30 minut, w zależności od wrażliwości dziecka), brak problemów ze snem nocnym (przede wszystkim brak pobudek w nocy i/lub z samego rana).

Taka regularność najczęściej pojawia się po ustabilizowaniu się jednej drzemki. Dzieci wtedy też stają się coraz mniej wrażliwe na różnice w czasach czuwania oraz im starsze robią się dzieci, tym bardziej stają się odporne na przemęczenie, dlatego różnice +/-15-30 minut nie mają aż tak wielkiego wpływu na jakość ich snu.

Ale są też dzieci, które są bardzo regularne i o wiele wcześniej i same ustalają sobie pory drzemek według zegara. Taki właśnie był mój syn. Od zawsze musiałam go wybudzać z drzemek, aby zachować sen nocny i od kiedy przeszedł na 2 drzemki do momentu kiedy pokazał gotowość przejścia na jedną drzemkę, jego drzemki zawsze odbywały się o tych samych porach (chociaż też patrzyłam na czasy czuwania, gdy zdarzyła się krótsza drzemka).

Wiele mam stosuje kombinację czasy czuwania+godzina na zegarze już od przejścia na dwie drzemki, jednak na tym etapie, czasy czuwania grają większą rolę. Natomiast po przejściu na jedną drzemkę, to właśnie godzina na zegarze zaczyna grać większą rolę, chociaż warto (szczególnie na początku) cały czas brać pod uwagę czasy czuwania, a przede wszystkim całkowity czas czuwania.

Moja córka, która zawsze była bardzo wrażliwa na jakiekolwiek zmiany czasów czuwania, na plan według zegara przeszła mając ok. 18 miesięcy (na jedną drzemkę zaczęła przechodzić mając 13-14 miesięcy). Długość jej dziennych drzemek/drzemki też dosyć długo była nieregularna, dlatego ‘nie nadawała’ się na plan według zegara wcześniej. Mój syn natomiast, którego zawsze z drzemek musiałam budzić, przeszedł na plan tylko według zegara w wieku 13 miesięcy, czyli miesiąc po tym, jak zaczęliśmy przechodzenie na jedną drzemkę.

Jak przejść na plan według godziny na zegarze?

Dziecko zazwyczaj naturalnie ustala sobie taki plan. Robiąc regularnie notatki, powinniśmy zauważyć jakiś stały schemat. Na przykład to, że dziecko zazwyczaj budzi się o stałej porze, że najlepsze drzemki są o określonej porze i najlepsze noce też o stałej porze. To te stałe pory wyznaczą nam ten plan.

Jeśli chcemy przejść na plan wg. zegara, to któregoś dnia ustalamy sobie te stałe pory snu i od tego momentu tak właśnie kładziemy dziecko. Ważne jest, aby dzień zawsze rozpoczynać o tej samej porze i aby stosować ‘crib hour’ w przypadku krótkiej drzemki. U dziecka 18sto-miesięcznego, dzień może wyglądać tak:

7.00: pobudka
12.30: drzemka (1.5-2 godz)
19.30: sen nocny

Advertisements