Tags

, , , , , , ,

Don Harder

Our 9-month old is learning to stand. It’s a process that can take a while, but starts with an outstretched arm and finished with determination and victory.

 

Kiedy dziecko w wieku między 10 a 15 miesiącem życia zaczyna odmawiać drugiej drzemki rodzice często myślą, że czas pozbyć się tej drzemki. Dzieci w tym wieku, szczególnie te najmłodsze, nie są jednak rozwojowo gotowe na to, aby mieć tak długie czasy czuwania, jakie są przy jednej drzemce. Sporo też dzieje się w ich życiu w tym czasie, zaczynają wstawać, chodzić, mówić… Te nowe umiejętności często negatywnie wpływają na sen i pojawia się etap tzw. regresji snu i dziecko, między innymi, zaczyna odmawiać drzemki. Jeszcze raz podkreślam, że niekoniecznie oznacza to, że jest gotowe przejść na jedną drzemką.

Staramy się, aby dziecko miało 2 drzemki do co najmniej 15 miesiąca życia. Między 15 a 18 miesiącem życia jest najlepszy, pod względem rozwoju, moment na przejście na jedną drzemkę. Na pewno odbędzie się to mniej burzliwie niż w przypadku młodszego dziecka.

Co więc możemy zrobić, jak dziecko zacznie odmawiać drugiej drzemki? Jest na to kilka sposobów:

1 Zmienić czasy czuwania

Pierwszą rzeczą, którą robimy, to wydłużamy czas czuwania przed drugą drzemką. Najlepiej o 10-15 minut co 3 dni. Jeśli dziecko ma czas 3h, to wydłużamy go do 3h15 min. Jeśli to nie pomoże, to po 3 dniach wydłużamy do 3h30min, potem 3h45 min i 4h.

W tym czasie należy też obserwować, co dzieje się przed snem, w nocy i z samego rana. Jeśli zaczną się problemy z zasypianiem na noc (płacz) i pobudki w pierwszej części nocy, to należy trochę skrócić ostatni czas czuwania.

Jeśli sen nocny zacznie wypadać za późno, i przy tym zaczną się problemy z zasypianiem, to należy też pomyśleć nad skróceniem drugiej drzemki.

2 Skrócić pierwszą drzemkę

Jeśli mimo wydłużenia drugiego czasu do ok 4h, dziecko nadal ma problemy z zaśnięciem na drugą drzemkę, to należy zacząć skracać pierwszą drzemkę. Najpierw skracamy o 15 minut i patrzymy, jaki ma to wpływ na drugą drzemkę. Jeśli nie ma zmian, to znowu skracamy o 15 minut, itd.

Pamiętajmy, że w okolicach 12-17 miesięcy całkowity czas czuwania to około 10.5-11h, czyli chcemy, aby dziecko miało ok 13-13.5h snu. Z tego ok 11-11.5 w nocy, więc na dzień zostaje 1.5-2h.

Jeśli mimo wydłużenia czasów do 4h i skrócenia pierwszej drzemki do 30-45 minut, dziecko nadal odmawia 50% drzemek w ciągu 2 tygodni, a szczególnie, jeśli ma ok 15-18 miesięcy, to należy zacząć przechodzenie z 2-1 drzemkę.

 

(Jak zwykle muszę zaznaczyć, że chodzi tutaj o dzieci, które zasypiają bez rekwizytów, śpią w zupełnie zaciemnionym pokoju i mają odpowiedni rytuał.)

Advertisements