Tags

,

Cry

Nikt nie lubi słuchać płaczącego dziecka, jednak czasami warto chwilę poczekać, wsłuchać się w płacz i potem reagować, bo nie zawsze płacz oznacza, że dziecku dzieje się krzywda. Wsłuchanie się w płacz dziecka przez 30, czy 60 sekund to nie pozwalanie dziecku na wypłakanie się, lecz odkodowanie tego, co chce nam zakomunikować.

Priscilla Dunstan twierdzi, że dzieci w wieku od 0-3 miesięcy wydają z siebie tzw. odruchy dźwiękowe, które składają się z charakterystycznych i rozpoznawalnych dźwięków. Dunstan nazywa te odruchy dźwiękowe płaczem zapowiadającym (preemptive cry). Według niej, jeśli nie odgadniemy, czego dziecko potrzebuje i nie zaspokoimy tej potrzeby, to płacz zapowiadający przerodzi się w płacz histeryczny.

Jak odczytywać płacz zapowiadający dziecka?

Wyobraźmy sobie, że płacz składa się z sylab. Wsłuchajmy się w pierwszą literę tych sylab:

  • neee, neee, neee / ne ne ne (lub także łeee łeee łeee / łe łe łe) (pierwsza litera n lub ł) – jestem głodny, nakarm mnie;
  • eh eh eh (pierwsza litera e) – odbij mnie;
  • eee eee eee (pierwsza litera e ale bez h) – pomóz mi zrobić bąka;
  • heh heh heh (pierwsza litera h) – coś mi przeszkadza (mokra pieluszka, metka przy ubranku, itp.);
  • aaa aaa aaa / oa oa oa oa (lub także aa aa kaszel kaszel aaa aaa kaszel) (pierwsza litera a) – jestem zmęczony, połóż mnie spać.

Tutaj Priscilla Dunstan wyjaśnia wszystkie rodzaje płaczu wraz z przykładami.

Mantra

Warto też zaznajomić się z płaczem zwanym mantrą, gdyż interweniując podczas tego płaczu przeszkadzamy dziecku zasnąć.

Mantra występuje, gdy dziecko zaczyna zasypiać i wkraczać w pierwszą fazę snu. Jest on jednym ze sposobów samoukojenia – umiejętności niezbędnej podczas samodzielnego zasypiania.

Płacz podczas mantry jest monotonny, o stałej tonacji i często też stałej głośności. Często brzmi jak (h)mmmm (h)mmmm (h)mmmm lub yyyy yyyyy yyyy. Bardzo łatwo go odróżnić od płaczu, który jest wołaniem o pomoc tym, że ten drugi jest o różnej tonacji i głośności, a także słychać w nim panikę. Podczas takiego płaczu oczywiście od razu interweniujemy.

Nie przeszkadzajmy dziecku podczas mantry, bo to tak jak obudzenie dorosłego, który właśnie zasypia – będzie wściekłe i będzie mu potem ciężko znowu zasnąć. Na pewno będzie nas kusić, aby podczas mantry iść do dziecka. Ale przypomnijmy sobie, jak my się czujemy, jak już prawie zasypiamy, czujemy jak zamykają nam się oczy, powoli odpływamy, aż tu nagle ktoś nas budzi…

Mantra może występować na początku drzemki, lub snu nocnego, a także podczas przechodzenia z jednego cyklu snu do drugiego, zarówno podczas drzemki, jak i w nocy.

Tutaj przykład mantry.

Advertisements