Tags

Drzemki 3

Najpierw sprawdź tutaj, czy Twoje dziecko rzeczywiście jest gotowe na to, aby pozbyć się jednej z drzemek.

Redukcja trzech drzemek do dwóch zazwyczaj następuje między szóstym a ósmym miesiącem życia, co oczywiście nie oznacza, że nie ma dzieci, które wykazują gotowość wcześniej, albo później (chociaż trzy drzemki w wieku dziewięciu miesięcy mogą powodować problemy ze snem nocnym).

Im dziecko lepiej śpi (zarówno w dzień, jak i w nocy), tym wcześniej będzie gotowe na pozbycie się drzemki. Mamy tu na myśli dzieci, które mają dwie długie drzemki (ok. 1.5-2 godz. każda) i brak, lub jedną pobudkę w nocy.

W idealnym świecie dzieci ‘naturalnie’ pozbywają się ostatniej drzemki. Dziecko powoli samo rozciąga czasy, aż w końcu ostatnia drzemka wypada za późno, przez co przesuwa się pora snu nocnego. Aby zapobiec związanym z tym problemom (bunty przed zaśnięciem, pobudki w nocy i krótki sen nocny), zamiast kłaść dziecko na ostatnią drzemkę, po prostu kładziemy je na noc. Jednak nie zawsze idzie to tak gładko i czasami trzeba dziecko trochę ‘popchnąć’, aby wyeliminować tą ostatnią drzemkę.

5-6 miesięcy

U dzieci najmłodszych (5-6 miesięcy) często jest tak, że jak druga drzemka dziecka kończy się w okolicach godziny 14.00, to trudno jest mu zasnąć na trzecią drzemkę przed godziną 16.00. Dziecko albo buntuje się i potem śpi krótko, albo w ogóle odmawia drzemki. Jeśli taka sytuacja występuje 3-4 razy w tygodniu przez 2 tygodnie, to możemy ‘pomóc’ dziecku pozbyć się tej ostatniej drzemki.

Jak to robimy?

1 Jeśli druga drzemka skończy się przed 14.00, to próbujemy położyć na trzecią drzemkę według normalnych czasów czuwania. Jeśli dziecko odmówi trzeciej drzemki to postępujemy tak, jak w punkcie 2 poniżej.
2 Jeśli druga drzemka skończy się po 14.00, to zamiast robić trzecią drzemkę (po 16.00), kładziemy dziecko spać 3 godz. po skończeniu drugiej drzemki (jeśli pozostałe czasy czuwania były ‘normalne’, to często jest tak, że całkowity czas czuwania będzie ok. 30-60 min krótszy od czasu czuwania, który zazwyczaj mamy przy trzech drzemkach).
3 W tym czasie zaczynamy również powoli wydłużać pierwsze dwa czasy czuwania. Typowe czasy dla dziecka 6-miesięcznego przechodzącego z 3-2 drzemki to 2.5/2.75-3/3-3.5.

7-8 miesięcy

U dzieci starszych problemy z zaśnięciem na trzecią drzemkę często pojawiają się, jak druga drzemka kończy się po godzinie 13.00/13.30. Podobnie, jak w przypadku dzieci młodszych, jeśli dziecko odmawia zaśnięcia na trzecią drzemkę 3-4 razy w tygodniu przez dwa tygodnie, to czas zacząć rozciągać czasy i przejść na dwie drzemki.

Jak to robimy?

1 Jeśli druga drzemka skończy się po godzinie 13.00/13.30, to próbujemy położyć na trzecią drzemkę według normalnych czasów czuwania. Jeśli dziecko odmówi trzeciej drzemki to postępujemy tak, jak w punkcie 2 poniżej.
2 Jeśli druga drzemka skończy się po 13.00/13.30, to zamiast robić trzecią drzemkę (po 16.00), kładziemy dziecko spać 3.25-3.50 godz. po skończeniu drugiej drzemki (jeśli pozostałe czasy czuwania były ‘normalne’, to często jest tak, że całkowity czas czuwania będzie ok. 30-60 min krótszy od czasu czuwania, który zazwyczaj mamy przy trzech drzemkach).
3 W tym czasie zaczynamy również powoli wydłużać pierwsze dwa czasy czuwania. Typowe czasy dla dziecka 7-8-miesięcznego przechodzącego z 3-2 drzemki to 2.5/3/3.5.

Pamiętaj!

  • Podczas redukcji drzemek, bardzo często trzeba dziecko kłaść wcześniej spać (wszak straciło całą jedną jednostkę czuwania i spania). Normalny jest w tym czasie wzrost długości snu w nocy. Nie bój się więc kłaść dziecko spać o 17.00, a nawet wcześniej, jeśli odmówi drzemki, albo jeśli drzemki są krótkie. To na początku nocy dzieci ‘odsypiają’ dzień i nie oznacza to, że dziecko będzie budziło się wcześnie rano (pod warunkiem, że nie idzie spać przemęczone). Sytuacja ta jest przejściowa, a zapobiega przemęczeniu dziecka i problemom ze snem w nocy.
  • Jeśli nagle pojawi się problem z zasypianiem na noc (długi płacz) lub jeśli dziecko będzie budziło się podczas pierwszej godziny snu nocnego (również z płaczem) to znaczy, że ostatni czas czuwania był za długi w danym dniu i kolejnego dnia należy położyć dziecko spać wcześniej.
  • Pamiętaj, że sen nocny jest nadrzędny i naszym celem jest zapewnienie dziecku jak najwięcej nieprzerwanego snu nocnego. Jeśli drzemka występuje za późno i ‘kradnie’ dziecku sen nocny, a przy tym również powoduje pobudki z płaczem co 2-3 godziny, to zamiast robić późną drzemkę, lepiej położyć dziecko wcześniej spać.
  • Kiedy zaczynamy przechodzenie z 3-2 drzemki, pierwsza drzemka nie powinna rozpoczynać się przed 8.45. Później powoli rozciągamy pierwszy czas, aby pierwsza drzemka przy dwóch drzemkach nie rozpoczynała się przed 9.15. Wcześniejsza drzemka będzie powodowała wczesne ranne pobudki.
  • Jeśli po dwóch tygodniach nadal mamy dni raz z trzema a raz z dwiema drzemkami, to czas bardziej rozciągnąć czasy czuwania, aby w końcu mieć dni tylko z dwiema drzemkami.
Advertisements