Tags

Chyba większość z nas chciałaby, aby nasze dzieci spały jak najwięcej w ciągu dnia. Można wtedy spokojnie wypić sobie kawkę, zrobić zakupy przez internet, ugotować obiad, lub samemu się zdrzemnąć 🙂 . Jednak wraz z wiekiem zmienia się zapotrzebowanie dziecka na sen. Nie zawsze oznacza to, że dzieci potrzebują mniej snu, ale często, że dystrybucja snu między dniem a nocą się zmienia (szczególnie w pierwszym roku życia). Co za tym idzie – dzieci potrzebują dłuższe czasy czuwania między drzemkami i mniej drzemek.

Dzieci redukują drzemki stopniowo, czyli najpierw przechodzą z czterech na trzy, potem z trzech na dwie, potem z dwóch na jedną i na końcu z jednej na zero. Bardzo rzadko zdarza się, aby dziecko nagle przeskoczyło z np. czterech na dwie.

Rodzice często myślą, że wraz z ukończeniem szóstego miesiąca życia dziecko powinno mieć dwie drzemki, a wraz ukończeniem roku – jedną. Nic bardziej mylnego. Owszem, wtedy mogą pojawić się pierwsze oznaki, że dziecko zmierza do wyeliminowania jednej z drzemek, ale nie zawsze oznacza to, że jest na to w pełni gotowe. Za wczesna redukcja drzemek może szybko doprowadzić do przemęczenia dziecka i kłopotów ze snem. Dzieci, które rzeczywiście są gotowe na wcześniejsze pozbycie się drzemek, to te, które przesypiają noce i śpią ponad 2 godziny dziennie. Pamiętaj, że jeśli Twoje dziecko źle śpi, to redukcja drzemek raczej pogorszy jego sen, a nie polepszy.

Kiedy więc dzieci redukują ilość drzemek?

Redukcja z 4 do 3: 3-5 miesięcy
Redukcja z 3 do 2: 6-8 miesięcy
Redukcja z 2 do 1: 13-18 miesięcy
Redukcja z 1 do 0: 2 lata +

Wiadomo, że każde dziecko jest inne i różne dzieci mają różne zapotrzebowanie na sen. Tak więc należy pamiętać, że podane tutaj zakresy wieku są średnimi.

Jakie są oznaki tego, że dziecko jest gotowe pozbyć się jednej z drzemek?

1 Pora chodzenia spać

Jeśli ostatnia drzemka regularnie wypada w okolicach godziny 16.30-17.00 (przed 4tym miesiącem życia), lub godziny 16.00 (po 4tym miesiącu życia) powodując późniejsze kładzenie dziecka spać, to znak, że należy zacząć rozciągać czasy czuwania i pozbyć się tej drzemki. Często, gdy czasy są już odpowiednio długie wystarczy położyć dziecko spać na noc zamiast oferować kolejną drzemkę.

2 Odmowa ostatniej drzemki

Jeśli mimo eksperymentowania z różnymi czasami czuwania oraz skracania wcześniejszych drzemek dziecko regularnie odmawia ostatniej drzemki (odmowa co najmniej połowy drzemek w tygodniu) to czas pozbyć się tej drzemki.

3 Dziecko ‘buntuje się’ przed drzemką i/lub ma krótkie drzemki

Jeśli dziecko do tej poru zasypiało na drzemkę bez jakichkolwiek problemów, a nagle albo płacze przed drzemką, albo bawi się w łóżeczku przez długi okres czasu, a potem budzi się (najczęściej zadowolone) po upływnie 40, a nawet mniej minut, to oznacza, że dziecko zostało położone za wcześnie. Wraz z wiekiem, dziecko potrzebuje dłuższe czasy czuwania. Wydłużenie czasów czuwania powinno ponownie wydłużyć drzemki, ale jeśli za bardzo przesunie ostatnią drzemkę i porę położenia dziecka spać na noc (patrz punkt 1), to wtedy należy pozbyć się ostatniej drzemki.

Jednorazowa krótka drzemka nie oznacza, że należy od razu pozbywać się drzemki. Jeśli dziecko regularnie (50% drzemek w ciągu 2 tygodni) ma krótkie drzemki, czasy czuwania odpowiednie dla wieku i nie zasypia za pomocą rekwizytów, to wtedy krótka drzemka rzeczywiście może być znakiem, że czas pozbyć się drzemki.

Uwaga!
Główną przyczyną krótkich drzemek są rekwizyty. Nie myl więc nieumiejętności łączenia cykli snu z objawami pozbycia się drzemki. W tym przypadku redukcja ilości drzemek pogorszy sen dziecka, gdyż główny powód kiepskich drzemek nie został naprawiony, a dziecku odebrano trochę snu dziennego.

4 Długa pierwsza drzemka

Po okresie noworodkowym, bardzo długa pierwsza drzemka (i często potem problem z kolejnymi drzemkami) zazwyczaj oznacza, że dziecko zamiast kilku krótszych drzemek jest gotowe na mniej drzemek, ale dłuższych.

5 Problemy ze snem nocnym / nocne pobudki

Jeśli dziecko, które do tej pory dobrze spało w nocy (zasypiało bez problemów, spało bez pobudek, lub budziło się sporadycznie na jedzenie, nie budziło się w okolicach godziny 5tej) nagle zaczyna mieć problemy w nocy (długie zasypianie, płacz podczas zasypiania, więcej pobudek w nocy z niewyjaśnionych przyczyn, szczególnie podczas pierwszej części nocy), to również znak, że czas wyeliminować ostatnią drzemkę.

6 Pobudki wcześnie rano

Jeśli dziecko nagle zaczyna budzić się w okolicach godziny 5tej (albo wcześniej), to może oznaczać, że za dużo śpi w dzień i należy albo skrócić długość każdej z drzemek, albo zupełnie pozbyć się jednej z nich.
O innych przyczynach wczesnych pobudek tutaj.

O tym, jak dokładnie eliminować drzemki w kolejnych postach.

Advertisements