Tags

,

Dziś moje młodsze dziecko po położeniu do łóżka na noc ‘przewalało się’ w łóżeczku przez ponad pół godziny. Zrobiłam więc ‘przypomnienie o spaniu’. Jest to kilka ostatnich czynności z naszego stałego rytuału przed-sennego, które mają ponownie zasygnalizować dziecku, że jest czas na sen. U nas było to wyjęcie z łóżeczka, podanie maskotki, potrzymanie w pionie przez chwilę, poklepanie po tyłku, kilkakrotne wypowiedzenie ‘idziemy spać’ i odłożenie do łóżeczka (wszystko robione w ciemności).

‘Przypomnienie o spaniu’ można też robić po nocnym karmieniu, gdy dziecko bawi się lub ‘gada’ w łóżeczku zamiast spać, a także w przypadku drzemek, gdy zaśnięcie się przedłuża. W tym ostatnim przypadku najlepiej wyjść z sypialni, pobawić się kilka minut w świetle dziennym, wrócić do sypialni i wtedy zrobić ‘przypomnienie’.

Należy pamiętać, aby nasza ‘wizyta’ u dziecka była krótka. W tym czasie lepiej nie zapalać światła oraz nie rozmawiać z dzieckiem (poza naszymi stałymi zwrotami z rytuału). Nie należy też za często stosować ‘przypomnienia’, gdyż dziecko może szybko się do tego przyzwyczaić i zacznie oczekiwać, że zawsze do niego wrócimy. Jeśli zaśnięcie wieczorem, do drzemki, lub po nocnym karmieniu zajmuje dziecku sporo czasu, to warto przyjrzeć się czasom czuwania i sprawdzić, czy przypadkiem nie kładziemy dziecka za wcześnie spać.

Jak długo czekać zanim się zrobi ‘przypomnienie o spaniu’?

W przypadku dzieci poniżej 6 miesiąca życia najlepiej poczekać około 20 minut. W przypadku dzieci starszych warto poczekać co najmniej 30 minut.

Ile razy robić ‘przypomnienie’?

W przypadku dzieci poniżej roku, robimy przypomnienie trzy razy, co 20-30 minut. U dzieci starszych, limitujemy do dwóch razy, gdyż nasze wizyty mogą być sposobem na testowanie naszych granic przez dziecko.

A co jeśli dziecko nadal się cieszy i bawi po kilku ‘przypomnieniach’?

W takim wypadku zostawiamy dziecko aż zaśnie. Jednak na drugi dzień należy przeanalizować nasz dziennik snu i sprawdzić, czy przypadkiem nie przemęczamy dziecka. Dzieci, które są bardzo zadowolone, bawią się, rozmawiają ze sobą, itp. przed zaśnięciem, a szczególnie w środku nocy, często są przemęczone. Ten stan ‘euforii’ jest jednym z objawów przemęczenia.

Advertisements