Tags

Jeśli nasze dziecko ma problemy ze snem i chcemy zacząć wdrażać czasy czuwania, to najpierw warto zacząć robić notatki dotyczące snu dziecka. Notatki pozwolą nam zobaczyć jak rozkłada się sen naszego maluszka, ile i jakiej długości są drzemki, ile godzin śpi w dzień i ile w nocy (i jak to się ma do przeciętnej dla danego wieku), kiedy najlepiej zasypia (po jakim czasie czuwania), czy pojawiają się jakieś trendy, a jeśli są problemy ze snem, to często pomagają w ustaleniu ich źródła.

Zapiski można prowadzić w różny sposób: za pomocą aplikacji, na komputerze (np. Excel) lub ręcznie (robiąc normalne notatki, lub stosując tabelkę i zacieniając pory snu, jak np. na ostatniej stronie tu lub tu. Podobną tabelkę można też znaleźć w książce Richard’a Ferber’a ‘Solve your Child’s Sleep Problems’).
Przy pierwszym dziecku korzystałam z aplikacji Baby Connect, jednak pod koniec dnia nie podawała mi te informacje, które akurat potrzebowałam. Ponoć lepszą aplikacją jest Trixie Tracker. Excel zupełnie odpadał, bo nie mam go zawsze przy sobie, więc pozostał mi notesik i długopis i sporządzanie notatek ręcznie.

Co notować?

Informacje podstawowe:

 • o której dziecko się obudziło,
 • o której miało drzemki i ile trwały,
 • o której poszło spać,
 • o której miało pobudki nocne i ile trwały.

Informacje dodatkowe:

 • ile dziecko zasypiało do każdej drzemki i snu nocnego, w jaki sposób było usypiane, czy płakało,
 • w jakim humorze było dziecko, gdy się obudziło z drzemek oraz podczas pobudek nocnych,
 • jak długo trwało usypianie podczas pobudek nocnych, w jaki sposób było usypiane, czy płakało.

Podsumowanie:

 • całkowity czas czuwania w dzień,
 • całkowity czas czuwania w nocy (czyli długość nocnych pobudek),
 • długość snu dziennego,
 • długość snu nocnego (bez pobudek),
 • długość snu w ciągu 24 godzin.

Dodatkowo, jeśli ktoś chce, to również może notować sobie, kiedy i ile dziecko jadło. Jest to szczególnie pomocne podczas rozszerzania diety. Wtedy można też zapisywać, jak dziecko reagowało na dany produkt, czy z chęcią go jadło i czy wystąpiły jakieś reakcje alergiczne.

Skrupulatne prowadzenie notatek jest szczególnie ważne, gdy zaczynamy dopiero wdrażać plany dnia i czasy aktywności. Wtedy warto zapisywać zarówno informacje podstawowe, jak i dodatkowe. Po jakimś czasie, jak sen dziecka się już ustabilizuje, to zazwyczaj wystarczą informacje podstawowe, wraz z podsumowaniem. Jeśli pojawią się jakieś problemy ze snem, to znowu można zacząć robić bardziej szczegółowe zapiski.

Co robić z notatkami?

Po tygodniu lub dwóch przeglądnij swoje zapiski i zobacz, czy występują jakieś powtarzające się elementy. Może dziecko ma dłuższą pierwszą drzemkę, jak jest położone trochę wcześniej? Może po nocy z wieloma pobudkami ma lepszą pierwszą drzemkę po krótszym pierwszym czasie aktywności? Może ma więcej pobudek w nocy, gdy śpi ponad 3 godziny w dzień?

Jeśli dziecko ma problemy ze snem i nie widzisz żadnych trendów, to porównaj swoje notatki do czasów wyjściowych dla danego wieku i jeśli są gdzieś duże rozbieżności, to spróbuj tam właśnie wprowadzić zmiany.

Jak długo robić notatki?

Wszystko zależy od Was i od snu Waszego dziecka. Jeśli dziecko świetnie śpi i znacie już jego rytm (codziennie notatki wyglądają tak samo), to nie ma potrzeby sporządzania notatek do momentu, kiedy znowu nie pojawią się problemy (chociaż mam nadzieję, że nigdy się nie pojawią).

Oto przykładowe notatki:

dziennik

 

Advertisements