Tags

,

Christmas

 

W okresie świąteczno-noworocznym, kiedy jesteśmy w wirze zakupów i świątecznych wypieków, kiedy nasz dom jest pełen gości, trudno może nam być zachować stały plan dnia naszego dziecka. Późne kolacje, długie dystanse pokonywane samochodem podczas drzemek, czy nawet obecność dziecka wśród dużej ilości osób – to wszystko może wpłynąć na sen naszego maleństwa. Nie oznacza to, oczywiście, że mamy zapomnieć o Świętach, ale są pewne rzeczy, które możemy zrobić, aby w tym okresie zminimalizować zmęczenie naszych dzieci.

1 Bądź elastyczny

Święta są raz w roku, więc nie warto stresować się cały czas snem dziecka. Jeśli raz na jakiś czas Twoje dziecko nie będzie miało drzemki, albo pójdzie późno spać, to nic się nie stanie. Ale staraj się jednak, aby nie odbywało się to codziennie. Po dniu dużo odbiegającym od Waszego stałego planu dnia, postaraj się, aby kolejny dzień był w miarę ‘normalny’ i aby dziecko odespało stracony sen.

2 Środowisko

Jeśli zatrzymujesz się u rodziny, w hotelu, czy gdziekolwiek indziej poza domem, to weź ze sobą ‘torbę spaniową’ wraz ze wszystkimi rzeczami, które pozwolą Ci stworzyć środowisko do spania dla Twojego dziecka jak najbardziej zbliżone do tego, które ma w domu.

3 Podróż a drzemki

Jeśli czeka Cię długa podróż samochodem, to o ile to możliwe, wyjedź 30 minut przed planowaną drzemką. Pozwoli to dziecku przyzwyczaić się do nowego środowiska w samochodzie, a Ty, jeśli siedzisz obok dziecka możesz przeczytać mu książkę, którą zawsze czytacie podczas rytuału, podać maskotkę, z którą śpi i włączyć szum. Przykryj fotelik lekkim kocykiem przepuszczającym powietrze, albo specjalnym pokrowcem blokującym światło.
Podobnie, jeśli podróżujecie samolotem. O ile to możliwe, zarezerwuj lot na taką godziną, aby dziecko chociaż jedną, porządną drzemkę odbyło w domu. Kolejną drzemkę, a najlepiej sen nocny, zaplanuj w samolocie. Jeśli twoje dziecko będzie w foteliku samochodowym w samolocie, to również nie zapomnij zabrać kocyka, lub pokrowca, aby zablokować światło.

4 Wcześnie połóż spać

Jeśli z jakiegoś powodu dziecku ‘wypadnie’ drzemka (lub drzemki), to połóż dziecko wcześniej spać, nawet, jeśli miałaby to być godzina 17.00. Daj dziecku szansę odrobić ten stracony dzienny sen.

5 Nie wprowadzaj nic nowego

To nie jest czas na naukę zasypiania, czy zmianę stałego harmonogramu dnia dziecka. Do tego jest potrzebna stałość i bycie konsekwentnym, a szalony okres świąteczno-noworoczny temu nie służy.

6 Biały szum

To konieczność, aby stłumić hałaśliwych gości, zarówno u Was w domu, jak i u kogoś innego.

7 Częściowe spanie poza domem

Jeśli wiesz, że będziecie gdzieś do późna, albo czeka Was długa podróż powrotna do domu w czasie, kiedy dziecko zazwyczaj śpi, to jeśli masz taką możliwość połóż dziecko spać o normalnej porze tam, gdzie jesteście. Zrób Wasz rytuał przed-senny, tak jakbyście byli w domu. Jak już będzie czas powrotu do domu, to przenieś dziecko do fotelika samochodowego, ale postaraj się je nie rozbudzić. Pomaga oczywiście robienie tego przy minimalnej ilości światła. Jak dojedziecie do domu, to przełóż dziecko do łóżeczka. Jeśli się rozbudzi, to zrób skrócona wersję Waszego rytuału i ponownie je uśpij. Traktuj tą pobudkę, jak pobudkę nocną.

8 ‘Dobre rady’

Na pewno nie raz usłyszysz, jak życzliwa ciocia powie, ‘Ale jak przytrzymasz go do późna, to jutro obudzi się później’, albo ‘Widać przecież, że nie jest zmęczony, nie potrzebuje drzemki.’. Wyjaśnij, dlaczego sen jest potrzebny Twojemu dziecku i co się dzieje, jak się nie wyśpi. Powiedz, że chcesz spędzić czas z rodziną z wesołym dzieckiem, a nie z dzieckiem płaczącym z przemęczenia. I pamiętaj, że po Świętach, to Ty będziesz borykał/a się z niewyspanym dzieckiem, a nie ciocia.

9 Baw się dobrze

Święta są raz w roku i jest to często jedyny czas, kiedy widzimy się z niektórymi członkami rodziny. Tak więc nie przejmuj się, gdy ‘wypadnie’ dziecku drzemka, bo dawno niewidziane kuzynostwo akurat przyszło z wizytą. Wczesne pójście spać i jak najszybszy powrót do stałego planu dnia szybko powinny naprawić jakiekolwiek problemy ze snem spowodowane tym szczególnym czasem.
Wesołych Świąt!

Advertisements