Tags

,

Podczas nauki zasypiania dobrze wiedzieć, dlaczego nasze dziecko budzi się w nocy. Pozwoli to nam wprowadzić ewentualne poprawki do planu dnia i tym sposobem polepszyć sen dziecka.
We wszystkich poniższych przypadkach zakładamy, że dziecko jest zdrowe.

1 Dziecko budzi się 40-60 minut po zaśnięciu

Co się dzieje?

Po rytuale, kładziemy dziecko spać, ono często bez problemów zasypia, jednak za 40-60 minut budzi się z płaczem. Po ponownym zaśnięciu, dziecko normalnie śpi, lub znowu budzi się po 40-60 minutach.

Dlaczego tak się dzieje?

Zazwyczaj głównym powodem pobudek po jednym cyklu snu jest przemęczenie (podczas pierwszej części nocy, kiedy sen jest najgłębszy, jeden cykl snu trwa ok 40-60 minut). Albo drzemki w ciągu dnia były za krótkie, lub jakaś drzemka wypadła, przez co całkowity czas czuwania (aktywności) był za długi. Być może drzemki były dobrej długości i jakości, ale z jakichś powodów ostatni czas czuwania przed snem był za długi.
Drugim powodem może być zbyt krótki całkowity czas czuwania spowodowany długimi drzemkami, lub za krótki ostatni czas czuwania przed snem (szczególnie po długiej ostatniej drzemce). Dziecko jest wtedy za mało zmęczone, jego chęć do spania jest za mała i trudno mu spać, przez co ciągle się budzi.
Trzecim powodem są rekwizyty. Jeśli dziecko nie potrafi samo zasnąć, to podczas przechodzenia z jednego cyklu snu do drugiego (kiedy normalne jest przebudzenie), nie będzie potrafiło ponownie samodzielnie zasnąć. Więcej o tym tutaj.

Co robić?

 • Sprawdź, czy dziecko ma plan dnia odpowiedni do swojego wieku (czy długość drzemek, całkowity czas czuwania i pojedyncze czasy czuwania są odpowiednie);
 • Jeśli drzemki są krótkie, lub jakas drzemka wypdanie, to połóż dziecko wcześniej spać. Ważne jest, aby zachować całkowity czas czuwania, a nie dążyć do tego, aby np. kąpiel zawsze była o 18.30, a spanie o 19.00. Dzieci ‘odrabiają’ stracony sen nocny na początku snu, a nie na końcu, gdyż zazwyczaj zawsze budzą się o tej samej porze, dlatego po dniu z kiepskimi drzemkami warto położyć je wcześnie spać;
 • Jeśli ostatnia drzemka wypada za blisko snu nocnego, lub przesuwa czas pójścia spać na późną godzinę (po 19.30) to zobacz czy nie jest czas, aby się tej drzemki pozbyć. Dzieci w wieku 5 miesięcy powinny mieć 3 drzemki; między 6-8 miesiącem przechodzą z 3 na 2, a między 15-18 z 2 na 1;
 • W przypadku rekwizytów zastosuj wybraną metodę nauki samodzielnego zasypiania, aby się ich pozbyć.

2 Dziecko budzi się co 60-90 minut

Co się dzieje?

Dziecko zasypia za pomocą rekwizytów, albo samo, śpi świetnie na początku nocy (ok. 2.5-5 godzin nieprzerwanego snu), ale potem budzi się co 60-90 minut. Nie wszystkie te pobudki są spowodowane głodem, jednak dziecko jest zazwyczaj karmione podczas tych pobudek.

Dlaczego tak się dzieje?

Podczas drugiej części nocy (kiedy sen jest lekki), jeden cykl snu trwa ok 60-90 minut. Dziecko, które samo nie potrafi zasnąć (jest uzależnione od rekwizytów) będzie się budziło podczas przechodzenia z jednego cyklu snu do drugiego I nie będzie potrafiło ponownie zasnąć. Podczas drugiej części nocy, sen jest lekki, więc dziecko łatwiej się wybudza niż podczas pierwszej części, kiedy sen jest głęboki.

Co robić?

 • Należy nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania wybierając odpowiednią metodę;
 • Jeśli dziecko potrafi samo zasypiać, to upewnić się, czy karmienie nie jest za blisko zasypiania (karmienie powinno być na początku rytuału) i czy dziecko jest kładzone do łóżeczka zupełnie obudzone.

3 Dziecko budzi się co 2-3 godziny

Co się dzieje?

Dziecko nie ma problemów ze spaniem na początku nocy, kiedy sen jest najgłębszy i zazwyczaj wtedy bez problemów potrafi przespać 3-5 godzin jednym ciągiem. Potem jednak budzi się co 2-3 godziny na jedzenie.

Dlaczego tak się dzieje?

Dzieci, które śpią jednym ciągiem 3-5 godzin na początku nocy, a potem co najmniej 2 godziny, zazwyczaj potrafią same zasypiać. Gdyby nie potrafiły, to budziłyby się częściej, co 60-90 minut (punkt 2 wyżej).
Tak więc powodem pobudek w tym przypadku raczej nie są rekwizyty, a głód, szczególnie jeśli po karmieniu dziecko bez problemu od razu ponownie zasypia.

Co robić?

 • Staraj się karmić jak najwięcej w ciągu dnia, aby dziecko większość kalorii dostawało w dzień, a nie w nocy;
 • Jeśli dziecko zacznie się częściej budzić, to sprawdź, czy coś się popsuło z planem dnia i próbuj uśpić bez karmienia. Bardzo łatwo jest stworzyć nowy nawyk karmiąc podczas każdej pobudki, czego skutkiem może być dostarczanie dziecku większości kalorii w nocy, zamiast w dzień (szczególnie jak zaobserwujesz, że dziecko nagle nie chce jeść w dzień).

4 Dziecko zawsze budzi się o stałych porach

 

5 Zaśnięcie zajmuje ponad 20 minut

Co się dzieje?

Mimo tego, że dziecko jest wypoczęte (dobre drzemki w ciągu dnia), to długo płacze przed zaśnięciem. Kołyszesz je, suszysz, podajesz pierś, itp., ale dziecko coraz bardziej płacze i ‘walczy’ z Tobą. Drugi wariant to dziecko leży w łóżku (nie płacząc) przez ponad 20 minut i nie zasypia.

Dlaczego tak się dzieje?

Należy pamiętać, że nawet wypoczęte dzieci czasami mogą sobie popłakać przed zaśnięciem. Ponieważ nie potrafią mówić, to jest to ich jedyny sposób na pozbycie się emocji z całego dnia. Normalne jest też, że wypoczęte dzieci potrzebują 10-15 minut na zaśnięcie (zakładając, że śpią w odpowiednym środowisku). My przecież też od razu nie zasypiamy. Jeśli jednak wypoczęte dziecko walczy ze snem przez ponad 20 minut, to powodem może być za mała chęć do spania spowodowana nieodpowiednym planem dnia (zbyt długie drzemki, za niski całkowity czas aktywności, lub za krótki ostatni czas przed snem).
Może też być tak, że dziecko jest nagle położone do łóżka, albo nie wie, że jest pora spania. Jest to spowodowane brakiem odpowiedniego rytuału przed snem.
Ostatnim powodem występującym często podczas nauki zasypiania, może być to, że wybrana przez nas metoda za bardzo stymuluje dziecko i zamiast je uspokajać, to je wkurza.

Co robić?

 • Zmienić nasze oczekiwania i pamiętać, że dziecko może zasypiać nawet przez 15 minut;
 • Sprawdzić plan dnia, czy przypadkiem dziecko nie potrzebuje więcej aktywności, lub czy przypadkiem niee śpi za dużo w ciągu dnia. Można spróbować dodać ok 15 minut do całkowitego czasu aktywności i zaobaczyć, czy to pomoże. Nowe czasy należy stosować przez co najmniej 3 dni. Być może jest czas pozbyć się jednej drzemki?
 • Jeśli jesteśmy w trakcie nauki zasypiania i nasza metoda nie przynosi żadnych efektów po 3 dniach jej stosowania, to należy pomyśleć nad zmiana metody.
 • Wprowadź lub polepsz rytuał przed snem, tak aby jego elementy uspokajały dziecko i sygnalizowały, że jest pora spania.

6 Dziecko budzi się często (co 5-15 minut) lub budzi się o nieprzewidywalnych porach

Co się dzieje?

Dziecko nie potrafi spać dłużej niż 5-15 minut. Co chwilę się budzi, nie pomaga kojenie, bujanie, śpiewanie, itp. Lub dziecko nagle budzi się o nieprzewidywalnych porach, raz o 21.00, innym razem o 20.30, następnego dnia o 22.20.

Dlaczego tak się dzieje?

Dzieci, które są wypoczęte, mają plan dnia zgodny z ich zegarem wewnętrznym, śpią w odpowiednim środowisku rzadko budzą się podczas pierwszej części (a właściwie pierwszej z trzech części nocy), gdy sen jest najgłębszy. Jeśli dziecko nagle zaczyna się wtedy budzić, to najprawdopodobniej coś mu dolega, przechodzi skok rozojowy, albo środowisko, w którym śpi mu nie odpowiada (jest za zimni, ciepło, jasno, głośno, itp.). W wymienionych przypadkach, pobudki nie są o stałych, przewidywalnych porach, opisanych we wcześniejszych punktach. Jeśli dziecko np. ząbkuje, to nie będzie codziennie budziło się co 90 minut, bo przecież ból nie działa w taki przewidywalny i regularny sposów. Podobnie jest w przypadku skoków rozwojowych, czy gdy dziecko uczy się nowych umiejętności.

Co robić?

 • Upewnij się, że środowisko, w którym dziecko śpi jest odpowiednie;
  Sprawdź, czy dziecko nie ząbkuje, albo nic innego mu nie dolega (refluks, gorączka, itp.);
 • Idź do lekarza, jeśli nie masz wątpliwości co do zdrowia dziecka!

7 Dziecko budzi się w środku nocy i nie chce zasnąć przez 1-3 godziny

(Będzie o tym w osobnym wpisie.)

8 Dziecko budzi się wcześnie rano

O wczesnych pobudkach tutaj.

Advertisements